24 травня, 2022

Усе про мультипредметний тест

 


“Провести традиційне повноцінне ЗНО під час війни неможливо. Адже треба влаштувати складні процедури, починаючи з друку й завершуючи перевіркою бланків відповідей учасників. Ці процедури також пов’язані з охороною, персоналом пунктів тестування, залученням екзаменаторів до перевірки тестових завдань.

– Що таке НМТ?

Цей формат не є ідеальним, але він дає змогу забезпечити проведення прозорої та об’єктивної вступної кампанії, забезпечити добір студентів до вишів найменшими та найоптимальнішими зусиллями.

НМТ – це тест, який буде відбуватися онлайн і міститиме завдання з трьох блоків: українська мова, математика та історія України.

Важливо, що НМТ не може в жодний спосіб замінити традиційне ЗНО й ми не очікуємо, що воно стане ідеальним тестом, до якого звикли учасники ЗНО, батьки та освітяни.

– Які переваги в НМТ, якщо порівняти зі ЗНО?

  1. Один день для кожного учасника тестування. Якщо ви випускаєтеся цього року, то реєструвалися на 4 обов’язкові предмети ДПА та, можливо, на п’ятий предмет, який треба для вступу. Це означає, що ви мали б 5 разів ходити в пункти тестування. У часи війни ми не можемо дозволити собі таке.
  2. Формат проведення наближений до ЗНО, бо тестування складатиметься в пунктах, усе відбуватиметься під наглядом інструкторів. Тобто ідентифікація та процеси, що є сталими для ЗНО, зберігаються.
  3. Менші пункти тестування. Освітяни й ті, хто працювали в пунктах проведення ЗНО, знають, що вони розраховані на 250–360 осіб. Звісно, зібрати в одному приміщенні стільки людей під час війни – це, фактично, дати російським ДРГ інформацію, де буде майбутнє нашої держави. Цього робити не можна. Тому пункти тестування НМТ будуть вміщати до 50 людей.
  4. Можливість оперативно реагувати на безпекові загрози. Уявіть, 360 людей із пункту ЗНО мають спускатися в сховище в разі повітряної тривоги. Якщо ми говоримо про маленькі пункти, то маємо можливість забезпечити таку потребу.

– Як узяти участь у НМТ?

Я сподіваюся, що для вас питання реєстрації вже не стоїть. Адже реєстрація тривала з 1 лютого до 19 квітня. І якщо ви створили реєстраційну картку на сайті Українського центру оцінювання якості освіти, то ви вже записані, не хвилюйтеся.

Які б набори предметів ви не обирали, які б у вас не були особливості складання ДПА, це неважливо, якщо ви створили реєстраційну картку. Створили – це означає, що вона завантажилася на ваш комп’ютер. Це також означає, що ви є в нашій базі й ми запросимо вас на тестування.

Щоби запросити вас, ми попросимо використовувати вашу інформаційну сторінку, що створена на сайті УЦОЯО. Вхід на цю сторінку відбувається за логіном і паролем. Якщо ви реєструвалися та встигли отримати сертифікат учасника ЗНО, то у вас уже все є. Ви просто берете логін і пароль із вашого сертифіката – і заходите в систему.

Якщо ні – не хвилюйтеся. По-перше, у закладі освіти є інформація про ваші логіни й паролі. А ще ми напрацьовуємо іншу процедуру і в травні ви однозначно отримаєте свої логіни й паролі відповідно до ваших реєстраційних даних. Навіть якщо з якоїсь причини ви не отримаєте ці дані автоматично, то зможете письмово чи телефоном звернутися до регіонального центру – і вам такі дані нададуть персонально. Ви скажете номер вашого паспорта – і вам повідомлять, як увійти на вашу сторінку.

На цій сторінці в травні з’явиться сервіс, яким ви маєте скористатися, щоби сказати нам, що ви хочете брати участь у тестуванні. Адже за час із лютого по травень ваші плани могли змінитися. Ви навіть могли реєструватися для складання ДПА й не планували складати ЗНО або НМТ. Так ви підтвердите свої наміри і вкажете, де плануєте перебувати в липні. Це важлива інформація для тих, хто зараз хвилюється, що коли ви реєструвалися, то робили це, наприклад, на Харківщині, а тепер зрозуміло, що там тестування не буде.

Не хвилюйтеся, ми будемо запитувати вас про актуальне місце вашого перебування. Це стосується й тих учасників, які за кордоном. Там також буде можливість указати вашу країну.

– Які дата, час і місце проходження НМТ?

За тиждень до початку тестування на вашій інформаційній сторінці з’явиться інформація про час, місце й дату проходження тестування. Ми не будемо публікувати цю інформацію, як ми це зазвичай робимо, на сторінках УЦОЯО, аби вас убезпечити. Кожен учасник знатиме, коли й куди йому йти – і більше ніхто.

– Як відбуватиметься НМТ?

Ви складатимете тестування лише раз, але хвиль буде три. Основна хвиля – це перша половина липня. Якщо ви не зможете прийти в першу половину липня, бо, наприклад, перебуваєте на тимчасово окупованій території, вам буде доступна додаткова сесія в другій половині липня.

Якщо й тоді ви не зможете виїхати чи будуть інші проблеми, ви зможете взяти участь у спеціальній сесії у вересні. Усі ці опції будуть для вас доступні один раз. Тобто якщо ви прийшли до нас і одержали результат, навіть якщо не задоволені ним, перескласти тест не можна.

Про те, як відбуватиметься тестування, найбільше міфів та легенд. Адже хтось уважає, що тестування буде проводитися на мобільних телефонах удома. Так-от, тестування буде проводитися майже так само, як ЗНО, але з єдиною відмінністю – раніше ви працювали із зошитами та ручками, а тепер працюватимете на комп’ютері.

Будуть аудиторії, куди ви прийдете, покажете свій паспорт, введете свої логіни та паролі в систему тестування – та пройти тест. В аудиторії буде 10–20 людей.

Якщо лунає повітряна тривога, звісно, ніхто не змушуватиме вас продовжувати тестування. Безпека – передусім. Інструктор разом з усіма учасниками спускатиметься в укриття. Кожен інструктор матиме інструкції.

Якщо повітряна тривога триватиме недовго, то він чи вона разом із вами повернеться в аудиторію, де ви зможете продовжити тестування з тієї хвилини, на якій завершили.

Якщо повітряна тривога триватиме дуже довго й так станеться, що продовження тестування буде неможливим, отже, ви зможете взяти участь у наступній хвилі тестування.

НМТ можна буде складати не тільки в Україні, але й у країнах Європи. Я зараз не готова говорити про перелік країн і міст. Ми опрацьовуємо це питання спільно з МОН та міністерствами освіти інших країн. Механізм проведення НМТ за кордоном буде такий самий, як в Україні. Там також будуть аудиторії та україномовні інструктори.

– Чому в НМТ є історія України?

НМТ – це не ідеальна модель, неможливо очікувати від нього можливості вибору всіх предметів, які ви вивчали для вступу на певні спеціальності. Історія України входить до обов’язкових предметів ДПА. Це – обов’язковий предмет, який вивчають у школі впродовж майже всього навчання. Це не буде повноцінний величезний тест з історії України – лише завдання, які стосуються історичного періоду з 1914 року до початку XXI століття, будуть тільки закриті завдання.

На всі результати блоків НМТ накладатиметься коефіцієнт. Ідея в тому, що якщо ви вступаєте на технічну спеціальність, то вага історії України буде значно меншою, ніж вага математики. Це будуть наскрізні коефіцієнти, які визначить МОН у Порядку проведення вступної кампанії.

– Чи забезпечить НМТ інклюзивність?

НМТ не може забезпечити всі освітні особливі потреби, які ми раніше забезпечували на ЗНО. Наприклад, друк тестів шрифтом Брайля. Навіть люди з глибокими порушеннями зору могли складати ЗНО, отримати результат і, як усі учасники, вступати до закладів вищої освіти. На жаль, зараз ми маємо обмеження. Йдеться про комп’ютерне тестування, тому ми не зможемо забезпечити специфічні освітні умови.

– Чи відбуватиметься НМТ мовами національних меншин?

ЗНО в класичній версії – це тестування, яке можна складати мовами національних меншин, якими учасник здобував освіту. В Україні найчастіше обирали російську, угорську, польську та румунську. Натомість НМТ відбуватиметься тільки українською мовою. Забезпечити багато перекладів у такий короткий період ми не можемо.

– Чому так мало часу відведено для тестування?

Невдовзі ми оприлюднимо демонстраційний варіант НМТ і ви побачите, що цього вдосталь. Не потрібно ділити 90 хвилин на три й рахувати, що 20 завдань із математики за 30 хвилин виконати складно. Ми проводили невеличкий експеримент і бачили, що блоки з української мови та з історії України переважно складають за 15–20 хвилин. Відповідно, 90 хвилин достатньо.

– Чому НМТ буде посильним для учасників?

  • Не буде завдань, що потребують надання розгорнутої відповіді. Тобто ви будете виконувати завдання, які потребують короткої відповіді, вибору варіанту з кількох запропонованих і визначення відповідності (встановлення логічних пар).
  • Обмежене коло тем. Ми вже повідомили, які теми будуть у кожному блоці тестування. Йдеться про теми, які раніше містилися в програмі ЗНО, але в НМТ є не всі, які там були. Докладніше про кожен блок тестування читайте за посиланнями: українська моваматематикаісторія України.
  • Не буде порогового балу “склав / не склав”. Щоб одержати хоча б один бал за шкалою 100–200, достатньо набрати один тестовий бал. Раніше, наприклад, з історії України треба було набрати до 25 балів.

– З чого складатиметься тест з української мови?

Буде 20 завдань, можна буде набрати 35 тестових балів, які переведуть у шкалу 100–200. 100 – це 1 тестовий бал, 200 – 35 тестових балів. Не буде власного висловлення, роботи з текстами, коротких відповідей, завдань з української літератури.

– З чого складатиметься тест із математики?

Буде 30 тестових балів, дві задачі, де треба буде написати коротку відповідь.

Мене постійно запитують, чи будуть формули. З минулого року ми пропонуємо учасникам довідкові матеріали. Ті з вас, хто готувалися до складання математики й орієнтувалися на довідкові матеріали, які були розміщені в зошитах минулого року, можете орієнтуватися на них і зараз. На сайті УЦОЯО ми надали приклад таких матеріалів, можете переглянути. Усі формули, які вам потрібні, міститимуться там. Головне – вміти ними користуватися.

Також багато хто хвилюється, чи можливо буде десь написати коротке розв’язання, адже зошитів немає. У пункті тестування можна буде взяти папір і користуватися ним для чернеток.

– З чого складатиметься тест з історії України?

Тільки сучасна історія, 35 балів можна буде отримати за виконання 20 завдань, серед яких 5 завдань – це завдання на встановлення відповідності. Не буде жодних завдань з історії стародавньої України абощо.

– Як будуть визначатися результати НМТ?

За кожний блок ви отримуєте певну кількість тестових балів, яка, відповідно до таблиць, затверджених міністерством, буде переведена в шкалу 100–200. Що це означає? Ви приходите в пункт тестування, виконуєте тести, одразу в цій програмі в цей самий день отримуєте інформацію про те, скільки тестових балів ви набрали, відкриваєте документ міністерства з таблицею й дізнаєтеся, скільки у вас балів за шкалою 100–200. На ваших інформаційних сторінках інформація з’явиться трохи пізніше.

– Як підготуватися до НМТ?

Завдання НМТ не складніші, а часом і простіші, ніж класичне ЗНО. Щоби підготуватися до класичного ЗНО, достатньо добре вчитися в школі. Готуватися можна з уроками Всеукраїнської школи онлайн, звичайними шкільними підручниками, на сайті УЦОЯО можна переглянути роз’яснення до завдань пробного і класичного ЗНО, на сайті Львівського регіонального центру є також короткі тестувальники, де ви можете самі себе перевірити і зрозуміти, що ви засвоїли.

До кінця квітня, ми випустимо демонстраційний варіант тесту, який можна пройти безплатно. Він буде й у варіанті pdf, і на сайті Львівського регіонального УЦОЯО буде спеціальний тестувальник, виконуючи завдання з якого можна засікти 90 хвилин. На тестуванні буде трохи інакший інтерфейс, але сутність і принцип комп’ютерних тестувань буде збережена. Пробного НМТ не буде, бо немає тих складних логістичних моментів, які були раніше.

Детальніше: https://nus.org.ua/questions/use-pro-multypredmetnyj-test-poyasnyuye-zastupnytsya-dyrektora-utsoyao/